Volvo a Luminar představují zatím nejvyspě...

Volvo a Luminar představují zatím nejvyspělejší LiDAR senzor

30. listopadu 2018

Volvo Cars a společnost Luminar, která i přesto, že má status mladé firmy, stojí v čele vývoje klíčové senzorické technologie pro autonomně řízená vozidla, předvádějí na veletrhu AutoMobility LA v Los Angeles zatím nejvyspělejší LiDAR senzor s mimořádnými schopnostmi snímání okolního prostředí.

Probíhající vývoj senzorické technologie LiDAR, která využívá k detekování objektů pulzní laserový signál, je zásadním předpokladem pro výrobu bezpečných vozidel s autonomním řízením. Jedná se o technologii, která umožňuje autonomním vozům bezpečně se pohybovat složitým dopravním prostředím, přičemž při jízdě vyšší rychlostí zajišťuje spolehlivé monitorování situace a může se pochlubit dlouhým dosahem.

Technologie, jako je LiDAR, mohou automobilce Volvo Cars pomoci proměnit její vizi cestování v autonomně řízených vozidlech, která byla letos ztělesněna v konceptu 360c, v realitu. Vývoj pokročilé technologie LiDAR a schopností vozu vnímat okolní situaci představuje jednu z mnoha cest, jimiž se společnost Volvo Cars a její partneři ubírají, aby dosáhli svého cíle, kterým je představení bezpečných vozidel s plně automatickým řízením.

Nové schopnosti vnímání okolního prostředí, které vyvinula společnost Luminar ve spolupráci s automobilkou Volvo Cars, umožňují systému rozpoznat rozmanité lidské postoje, a dokonce i jednotlivé části těla, jako jsou ruce a nohy, v tak detailní úrovni, jaké dříve u tohoto typu senzoru nebylo možné dosáhnout. Mezi další přednosti nové technologie patří schopnost rozpoznat objekty do vzdálenosti 250 metrů, což je vzdálenost, která je pro stávajícím LiDAR systémy nemyslitelná.

„Technologie autonomního řízení pozvednou bezpečnou jízdu na novou úroveň, která není omezena lidskými limity. Důvodem, proč se chce automobilka Volvo Cars stát lídrem na poli autonomního řízení, je její příslib zlepšování bezpečnosti. Uvedená technologie bude ve výsledku znamenat nové přínosy pro naše zákazníky i pro společnost jako celek,“ uvedl Henrik Green, senior viceprezident pro výzkum a vývoj ve společnosti Volvo Cars. „Společnost Luminar sdílí naši ambici dosáhnout zmíněných přínosů a nová technologie snímání okolního prostředí je dalším důležitým krokem v rámci procesu proměny vize v realitu.“

„Tým pro výzkum a vývoj automobilky Volvo Cars se působivým tempem přibližuje k vyřešení důležitých problémů ve vývoji technologií autonomního řízení,“ řekl zakladatel a výkonný ředitel společnosti Luminar Austin Russell. „Díky našemu spojení zůstává Volvo i nadále v čele vývoje autonomních systémů, které již nebudou potřebovat asistenci řidiče a bude je skutečně možné využívat ve vozidlech pro reálné zákazníky.“

V první polovině letošního roku zakoupila automobilka Volvo Cars prostřednictvím svého investičního fondu Volvo Cars Tech Fund, který cílí na začínající technologické společnosti s vysokým potenciálem, akcie společnosti Luminar. Tato investice, jež byla vůbec prvním počinem fondu Tech Fund, prohloubila stávající spolupráci se společností Luminar, která se zaměřuje na vývoj senzorických technologií a jejich testování ve vozech Volvo. Společnost Volvo Cars je prvním z partnerů firmy Luminar, jenž plně využívá vývojovou platformu rozšířeného vnímání okolního prostředí.

Společnost Volvo Cars v září letošního roku představila koncept 360c, který ztělesňuje holistický pohled do budoucnosti cestování, jež se ponese ve znamení autonomního řízení, elektrických pohonů, online funkcí a samozřejmě také bezpečnosti. Koncept 360c představuje čtyři potenciální prostředí vycházející z konkrétních způsobů využití autonomně řízených vozidel: prostor na spaní, mobilní kancelář, obývací pokoj a místo stvořené k zábavě. Všechna prostředí mají jedno společné: změní dosavadní představy o cestování. Koncept 360c současně představuje návrh globálního standardu pro bezpečnou komunikaci autonomních vozů se všemi ostatními účastníky silničního provozu.

Součástí expozice švédské automobilky na letošní výstavě AutoMobility LA bude speciální stanice virtuální reality představující koncept 360c a demonstrující vizi Volvo pro cestování v automaticky řízených vozidlech.

Zpět na výpis článků